KRYTERIA I ZASADY REALIZACJI USŁUG I INSTRUMENTÓW RYNKU PRACY PRZEZ POWIATOWY URZĄD PRACY W OPOCZNIE W ROKU 2019
I. Ogólne wytyczne przy realizacji form w 2019 roku.
Mając na celu racjonalność i efektywność wydatkowania środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej, Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie przedstawia następujące kryteria i zasady kierowania osób na poszczególne formy w 2019 r.
- W pierwszej kolejności Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie w 2019 r. będzie finansował formy gwarantujące efektywność zatrudnieniową. W przypadku posiadania środków dopuszcza się możliwość sfinansowania przez urząd innych form pomocy przewidzianych Ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
- Składane wnioski będą podlegały analizie pod względem efektywności zatrudnieniowej.
- Preferowane będą wnioski od Pracodawców gwarantujące zatrudnienie po formie na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy.
- W pierwszej kolejności Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie będzie zawierał umowy z Pracodawcami, którzy wywiązali się z warunków umów, zawartych w okresie 12 miesięcy przed dniem złożenia wniosku.
- Przy rozpatrywaniu wniosków Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie kierować się będzie m.in
- warunkami płacy i pracy proponowanymi bezrobotnemu,
- jakością dotychczasowej współpracy z wnioskodawcą ( ocena realizacji dotychczasowych umów i ich efektywność).
- prowadzenie działalność gospodarczej na terenie powiatu opoczyńskiego.
II. Wytyczne dotyczące organizacji staży.
- Do ubiegania się o zorganizowanie miejsc stażu mogą przystąpić Organizatorzy, którzy prowadzą działalność gospodarczą co najmniej 6 miesięcy.
- Preferowane będą wnioski od pracodawców u których w okresie 6 m-cy przed dniem złożenia wniosku nie wystąpił spadek zatrudnienia.
- Wymagany minimalny okres zatrudnienia po stażu: staż do 6 m-cy - 3 m-ce zatrudnienia.
- Preferowane będą wnioski od Pracodawców gwarantujące zatrudnienie po formie na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy.
- W pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski z miejscem odbywania stażu na terenie powiatu opoczyńskiego.
- Koszty niezbędnych specjalistycznych badań lekarskich zleconych przez Organizatora ponosi Organizator.
- Przy kierowaniu osób bezrobotnych do odbycia stażu brana będzie w szczególności pod uwagę opinia doradcy klienta.
III. Wytyczne dla podmiotów tworzących miejsca pracy w ramach refundacji kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy.
- Preferowane będą refundacje dla Podmiotów prowadzących działalność w zakresie produkcyjnym lub usługowym stacjonarnym.
- W pierwszej kolejności rozpatrywane będą wnioski Podmiotów, u których nie nastąpił spadek zatrudnienia w okresie 6 m-cy przed dniem złożenia wniosku.
- W pierwszej kolejności będą kierowane osoby bezrobotne, które w ostatnich 6 m-cach przed dniem skierowania nie były zatrudnione u tego Podmiotu.
IV. Wytyczne dotyczące organizacji szkoleń i kierowania osób uprawnionych na szkolenia.
- Preferowane będą szkolenia dla osób bezrobotnych organizowane w ramach trójstronnych umów szkoleniowych (pomiędzy Starostą, Pracodawcą i Instytucją Szkoleniową).
- Osoba ubiegająca się o skierowanie na wskazane przez nią szkolenie dołącza do wniosku oświadczenie przyszłego Pracodawcy o zatrudnieniu lub powierzeniu innej pracy zarobkowej po zakończeniu szkolenia lub oświadczenie o zamiarze podjęcia własnej działalności gospodarczej wraz z opisem przedsięwzięcia.
- .Przy rozpatrywaniu wniosków o skierowanie na szkolenie wskazane przez osobę, będzie brane pod uwagę:
- opinia doradcy klienta,
- czy osoba bezrobotna, w przypadku ukończonego wcześniej szkolenia na które została skierowana przez urząd, podjęła zatrudnienie, inną prace zarobkową lub działalność gospodarczą.
Opoczno, dnia 31.12.2018 r.