Wdrożenie platformy komunikacyjnej SEPI

Print Drukuj

W miesiącu wrześniu 2013 roku w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Opocznie odbyło się spotkanie z przedstawicielami urzędów gmin oraz ośrodków pomocy społecznej z terenu powiatu opoczyńskiego. Celem tego spotkania było wdrożenie dwukierunkowej wymiany we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego oraz Ośrodków Pomocy Społecznej powiatu opoczyńskiego. Obecnie na bazie porozumień zawartych w 2011 roku w systemie SEPI w powiecie opoczyńskim funkcjonują:

- Ośrodek Pomocy Społecznej w Opocznie,
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie,
- Urząd Gminy w Żarnowie.

W miesiącu listopadzie 2013 roku zakończony został etap techniczny wdrożenia systemu SEPI zapewniającego dwustronną wymianę danych i informacji pomiędzy Powiatowym Urzędem Pracy w Opocznie a Ośrodkami Pomocy Społecznej Powiatu Opoczyńskiego o osobach bezrobotnych.

System SEPI zostanie wdrożony w następujących jednostkach:

  • Zdjęcie logotypu Samorządowej Elektronicznej Platformy Informacyjnej (SEPI)Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Białaczowie,
  • Miejsko – Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Drzewicy,
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mniszkowie,
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Opocznie,
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Paradyżu,
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie,
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Poświętnem,
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sławnie,
  • Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żarnowie,
  • Urząd Miejski w Opocznie.

W chwili obecnej trwają prace formalno-prawne, a po ich zakończeniu system zostanie uruchomiony.

Wprowadzony system SEPI umożliwiający dwukierunkową wymianę pozwoli na elektroniczne przekazywanie w/w instytucjom zaświadczeń oraz udostępnianie danych na temat osób bezrobotnych, w szczególności okresu pozostawania w ewidencji PUP, otrzymywanych świadczeń oraz przebiegu aktywizacji zawodowej, przedłożonych propozycji pracy lub innych usług rynku pracy. Instytucje korzystające z SEPI, bez udziału klientów, otrzymają niezbędne informacje do ustalenia uprawnień do świadczeń z pomocy społecznej, świadczeń rodzinnych oraz dodatku mieszkaniowego (Urząd Miejski w Opocznie).

Wdrożenie systemu ułatwi załatwianie spraw osobom bezrobotnym, zaoszczędzi osobom będących zazwyczaj klientami opieki społecznej dodatkowych kosztów związanych z przejazdem do urzędu pracy, gdyż nie będą one musiały dostarczać zaświadczeń dotyczących rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy w Opocznie do ośrodków pomocy społecznej. Przyczyni się to tym samym do ograniczenia wizyt zainteresowanych osób w poszczególnych urzędach i instytucjach, pozwoli na szybsze załatwienie spraw a instytucjom usprawni realizację zadań.

Koszty wdrożenia, uruchomienia i utrzymania usługi do wymiany informacji poniósł Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie ze środków Funduszu Pracy.

Informacje o publikacji dokumentu