Programy aktywizacyjne i projekty Urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie


Zawartość stron

Na podstawie § 2 pkt 2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014r. w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz.U. z 2014r. poz. 639) oraz Rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 16 grudnia 2016r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz.U. z 2016r. poz. 2155) Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie ogłasza nabór wniosków pracodawców o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na sfinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego.
 
Wnioski pracodawców przyjmowane będą w terminie  od 27.06.2018r. do 29.06.2018r.
W dyspozycji Urzędu pozostaje kwota rzędu 14 900zł
 
Kształcenie ustawiczne może się rozpocząć po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, oraz  podpisaniu umowy między Pracodawcą a Urzędem.
 
Nabór powtarzany będzie do wyczerpania głównego limitu środków z KFS.
Wnioski składane poza wyznaczonym terminem nie będą podlegały rozpatrzeniu.
W przypadku wykorzystania środków z KFS z limitu głównego nabór zostanie zakończony,
a podany zostanie termin naboru z rezerwy KFS.
Zapraszamy pracodawców, którzy spełniają priorytety Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2018 roku do składania wniosków o finansowanie kształcenia ustawicznego z KFS.
 
W związku z powyższym, kryteria oraz wniosek wraz z złącznikami jest dostępny do pobrania na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Opocznie www.opoczno.praca.gov.pl w zakładce Krajowy Fundusz Szkoleniowy.
UWAGA
 
W przypadku dużego zainteresowania środkami KFS Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie zastrzega sobie prawo do wprowadzenia dodatkowych kryteriów tj.: w pierwszej kolejności będą brane pod uwagę wnioski KFS pracodawców, którzy do tej pory nie korzystali ze środków KFS, oraz mikro i małe przedsiębiorstwa.
 
Priorytety Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydatkowania środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego w 2018 roku:
 
Priorytet 1) wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
Priorytet nr 1 promuje działania szkoleniowe zapobiegające utracie zatrudnienia i ma ułatwić tzw. rekrutację wewnętrzną na stanowiska w zawodach, w których występują niedobory kadrowe.
Dla Powiatowego Urzędu Pracy w Opocznie podstawę identyfikacji zawodów deficytowych stanowią: barometr zawodów na 2018 rok określony dla powiatu opoczyńskiego oraz województwa łódzkiego. Informacje o zawodach deficytowych dla powiatu opoczyńskiego oraz województwa łódzkiego na 2018 dostępne są na stronie  https://barometrzawodow.pl/lodzki/prognozy-dla-powiatow/2018
Priorytet 2) wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych technologii i narzędzi pracy;
Pracodawca, który chce spełnić wymagania Priorytetu 2 powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed złożeniem wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po jego złożeniu zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe technologie i systemy, a pracownicy objęci kształceniem ustawicznym będą wykonywać nowe zadania związane z wprowadzonymi / planowanymi do wprowadzenia zmianami.
W ramach priorytetu 2 można objąć jedynie pracownika, który w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych  na stanowisku pracy korzysta lub będzie korzystał z nowych technologii i narzędzi pracy.
 
Priorytet 3)  wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej;
Wykaz prac w szczególnych warunkach stanowi załącznik nr 1, a prac o szczególnym charakterze – załącznik nr 2 do ustawy z dnia 19 grudnia 2008r. o emeryturach pomostowych ( t.j. Dz.U. z 2008r. nr 237, poz. 1656 z późn. zmianami)
 
Nabór na rezerwę KFS zostanie ogłoszony po wykorzystaniu środków limitu głównego z KFS.
 
Priorytety Rady Rynku Pracy wydatkowania środków rezerwy KFS w 2018 roku:
 
Priorytet 1) wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
Priorytet 2) wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
 
Zgodnie z § 6 ust. 5 rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 16 grudnia 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przyznawania środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz.U. z 2016r. poz. 2155) przy rozpatrywaniu wniosku PUP uwzględnia:
 
1) zgodność dofinansowanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
3)  koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
4) posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
6) plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
7) możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust.2 k i 2 m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r. poz. 1065, z późn. zm.).
 
Starosta na wniosek pracodawcy, na podstawie umowy może przyznać środki z KFS na sfinansowanie kosztów, kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawcy, na które składają się:
 
a) określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
b) kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
c) egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
d) badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
e) ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
 
W 2018 roku Powiatowy Urząd Pracy w Opocznie będzie finansował ze środków KFS w szczególności działania wymienione w pkt b i c.
 
Kwota na sfinansowanie kształcenia ustawicznego z KFS dla mikroprzedsiębiorstw wynosi 100% tych kosztów, nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika.
 
Kwota na sfinansowanie kształcenia ustawicznego z KFS dla małych i średnich przedsiębiorstw wynosi 80% nie więcej jednak niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika tych kosztów, pozostałe 20% kosztów pokrywa pracodawca w ramach własnego funduszu szkoleniowego.
 
Bliższe informacje dotyczące Krajowego Funduszu Szkoleniowego można uzyskać bezpośrednio w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Opocznie w pok. 5.
 

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę